O DOBROVOLNICKÉM PROGRAMU

DOBROVOLNICKÉ PROGRAMY

Naše programy umožňují získat detailní znalosti o oblastech tropických suchých lesů v Ekvádoru, jež jsou křehkým ekosystémem bohatým na historii. Tropický les je skvělý učitel. Učí nás být v přítomném okamžiku, věnovat pozornost a být vědomý. Zpočátku to dělá jemně, ale pokud ho neuposlechnete, dostanete mnoho ostrých připomenutí.

 
Všechny naše programy jsou založeny na stejných zásadách:

 • Ekologická konektivita − propojení místních zdravých stromů s ostatními rostlinami a živočichy tak, aby se posílil přirozený koloběh druhů v zasaženém ekosystému.
 • Regenerace lesů − obnova lesa, sběr osiva, péče o stromy ve školkách. 
 • Vzdělávání a výzkum − programy environmentální výchovy na základě přírodních práv založených v ústavě Ekvádorské republiky.
  Určení zdrojů, které nabízejí lesy a životní pásma Cordillery.
 • Výroba a technologie − výroba ekologických produktů a rozšiřování znalostí veřejnosti o udržitelných výrobních technikách.
 • Politika a řízení − regulace využívání přírodních zdrojů za pomoci našich členů a místní samosprávy.
 • Obnova životního prostředí − obnova ohrožených přírodních ekosystémů podle programů komunitního zalesňování a znovuobnovení biodiverzity lesa. Zalesňování v místních rezervacích a ohrožených oblastech původními a endemickými druhy, vedoucímu k posílení propojení lesů a ekosystémů.

 

Jak si vybrat? Do jakých aktivit se lze zapojit?

Pobyty jsou určeny pro studenty, výzkumníky, dobrovolníky a nadšence o tropickou přírodu, kteří preferují terénní pobyty a poznávání místní přírody, kultury a tradic spíše než klasické pobyty s hotelovým zázemím. Výzkumníci mohou provádět výzkumy na pozemcích privátních rezervací, zahrnující tropický opadavý les. Okolí zahrnuje pobřeží Pacifiku, pláže či mangrovy.

DOBROVOLNICKÁ ČINNOST:

Práce má charakter jak manuální činnosti (sekání vegetace mačetou, kopání, transport materiálu, budování zázemí), ale i intelektuální práce – podíl na různých aspektech vědecké práce, zahrnující monitoring i odchyty zvířat, sběr dat, přípravu edukačních materiálů, vítaná je i tvůrčí práce při zvelebování prostoru (naučné cedule, malby, výzdoba, lze využít vyplavené dřevo z pláže apod.).

 • práce při aktuálně probíhajících výzkumech
 • příprava nových a údržba stávajících lesních stezek
 • údržba a rozvoj pozemků v privátních rezervacích
 • péče o vysazené stromy a plodiny
 • budování logistického zázemí

Dobrovolníci i turisté jsou vítání v průběhu celého roku, nemáme žádné vypsané turnusy. 

Od června do září je možné pozorovat velryby, které se v těchto měsících připlouvají na naše pobřeží pářit a vyvádět mláďata.

V lednu až dubnu probíhá hlavní sezona na sázení stromů.

Prosím buďte připraven/a na to, že jako dobrovolník/ce strávíte čas v přírodní rezervaci Cordillera del Bálsamo v provincii Manabí v Z Ekvádoru, k níž je přístup POUZE po pláži, tj. řídí se PŘÍRODNÍMI ZÁKONITOSTMI (přílivem/odlivem). Z toho důvodu je někdy potřeba upravit časy začátků nebo konce dobrovolných aktivit a je potřeba se vybavit velkou dávkou trpělivosti – vzhledem k omezenému (wifi) signálu, jiné mentalitě ap. Mějte na paměti, že pobyt v rezervaci je Vaše osobní zkušenost se sebou samými, ve skromných a často extrémních podmínkách, za tropického horkého počasí, bez okázalého luxusu a vymožeností tzv. 1. světa. Buďte otevření, flexibilní, pokorní a vděční za pobyt ve společnosti Pacha Mamy neboli Matky přírody.

Ceny:

Standardní pobyty mají formu 3 týdnů, v ceně 50 amerických dolarů/den. Tato suma zahrnuje celkové výdaje v terénních stanicích, tj. ubytování, jídlo 3 x denně, výdaje na exkurze v okolí města Bahía de Caráquez, v závislosti na lokalitě, ročním období a aktuální situaci (poznání místních komunit, jeskyně, pláže, organické farmy na kávu a kakao, ostrov Isla Corazón a další). Vlastní příprava jídla v terénu je společnými silami a většinou vegetariánské menu. Cena nezahrnuje letenku, pojištění, transfer z letiště a další aktivity, které lze dohodnout na místě (lekce surfu, tance, španělštiny, rybaření, exkurze do vzdálenějších lokalit). Logistika a doprava je prováděna se smluvně dohodnutými místními přepravci.

Oficiální měna Ekvádoru je americký dolar, který je bohužel měnou velmi nestálou. Např. v březnu 2017 stál 1 USD 25,24 Kč. V březnu 2018 stál 1 USD 20,46 Kč. V září 2023 byl měnový pár takto: 22,87 Kč za 1 USD. Z tohoto důvodu jsou programy účtovány v amerických dolarech, nikoli v českých korunách.

Platba za program probíhá na dvakrát:

50 % z celkové částky účtujeme 3 týdny před započetím programu na transparentní účet Global Volunteer Office č. 2601460706/2010 (Fio banka) podle aktuálního kurzu amerického dolaru pod Vaším variabilním symbolem, např. VOLUNTEER MARKÉTA XY.

50 % zbývající částky platíte po příjezdu na místě v amerických dolarech.

 

Podmínky pobytu:

Každému účastníkovi musí být 18 let, v případě nižšího věku musí přiletět se svým plnoletým zástupcem. Každý je odpovědný za své jednání a zavazuje se k respektování rad a pokynů v rezervaci Cordillera del Bálsamo. Pokud někdo svým chováním hrubě poruší slušné chování vůči ostatním členům nebo vůči přírodě, může být dobrovolník vyloučen z programu v jakoukoli dobu po dohodě všech zúčastněných.

Každý účastník je duševně i fyzicky zdráv. V případě silných alergických reakcí na bodnutí hmyzem (včela…) musí mít každý alergik své vlastní léky (budete trávit čas v divoké přírodě, je proto potřeba počítat s přítomností hmyzu a drobných zvířat v okolí rezervace Cordillera del Bálsamo). Z toho důvodu je před nastoupením programu potřeba vyplnit dotazník, kde zájemce pravdivě vyplní všechny podstatné údaje.

Jak vypadá typický den dobrovolníka?

cca 6 h budíček

ranní hygiena, snídaně

kol. 7−7.30 h odjez/odchod do rezervace, aby byl na práci prostor celé 4 hod. dopoledne

kol. 11.30−12 h příjezd/příchod z rezervace do ubytovacího zařízení

kol. 12−13 h oběd

od 13 h volný program

 

VOLNÝ PROGRAM:

Odpočinek, pláž, sport (např. plavání, surf, kajak, vodní sporty atp.)

Kol. 17−18 h večeře

Osvědčili se nám tzv. komunitní večeře, tzn. pokud se sejde více účastníků, vaří pro celou skupinu, ve vaření se střídají. Není podmínkou.

Po 19 h volný program, odpočinek.

Co s sebou?

Tenký spacák / čelovku / nůž (stačí zavírací) / pracovní oblečení bavlněné, s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi, pracovní rukavice / opalovací krém / butilu  na vodu / malý batůžek na kulturní programy / léky (základní jako živočišné uhlí, acylpyrin atd. Pokud užíváte vlastní léky/máte alergii, pak vlastní). Můžete si přivézt vlastní repelent, na místě lze zakoupit repelent z pala santa, kterým podpoříte místní komunitu.

Věci si přivezte v krosně, nikoliv v kufru.

 

Jak se obléct?

V tropech se teplota pohybuje celoročně mezi 28−35 ºC. Nejchladnějšími měsíci bývá červenec a srpen, tj. kol. 20−25 ºC. Noci jsou teplé, ale občas fouká velmi studený vítr.

Potřebujete lehké vzdušné oblečení, nejlépe z bavlny, přikrývku na hlavu, plavky.

Obuv: plátěná kopačka, sportovní sandály, crocsy na pláž. V období dešťů jsou k zapůjčení holínky do přírodní rezervace.

 

Co nepotřebujete, protože tyto věci máme k dispozici:

Stan / karimatku (používáme petate, tj. rohož z přírodního materiálu paja mocora) / nádobí / příbory / moskytiéry