Kdo jsme

Global Volunteer Office (GVO)? Co a kdo je to?

Jsme spolek Global Volunteer Office (GVO), který vznikl jako nezisková odnož společnosti EKVÁDOR NA DLANI. Působíme na Z pobřeží Tichého oceánu v Ekvádoru a propojujeme ochranu přírody s obnovou oblasti zdevastované několika zemětřeseními (poslední 16. 4. 2016). Konkrétně se bavíme o přírodní rezervaci Cordillera del Bálsamo [kordijéra del bálsamo], která PŘÍMO NAVAZUJE na město Bahía de Caráquez [bahíja de carákéz]. Velmi nám záleží na osudu a vývoji této oblasti, protože jsme zemětřesení v r. 2016 sami prožili a jeho dopady jsou stále citelné: někteří lidé ještě donedávna neměli kde bydlet.

Fotky (Markéta Pišková): 17. 4. 2016, náš zničený dům ve městě Bahía de Caráquez, přilehlá čtvrť San Roque, před domem a na matraci zachycena též naše dcera

Provincie Manabí − zejména město Bahía de Caráquez a jeho okolí se i nyní (rok 2020) potýká s vážnými problémy: po posledním zemětřesení začalo značně upadat, z města se stalo „město duchů“, došlo k velkému odlivu obyvatel, chybí ekonomické příležitosti. Oblast má přitom skvělý potenciál, je jako stvořená pro zdravý životní styl, dokonce od roku 1999 funguje Bahía de Caráquez jako ekoměsto (jediné v zemi), není tu žádný průmysl, má čisté ovzduší a je pro ní dominantní úchvatná poloha, kde se slévá Tichý oceán a řeka Chone. 

Město Bahía de Caráquez se svou úchvatnou polohou a nedaleká soukromá přírodní rezervace Cordillera del Bálsamo (cca 22 000 ha) vyzývají širokou veřejnost, aby dobrovolně přispěli svými vlastními silami. Pojďte se aktivně podílet na obnově jednoho z nejohroženějších ekosystémů světa − suchého tropického lesa (spolu s oceánem jako dalším veledůležitým ekosystémem) a pojďte nám pomoct stavět domy z bambusu pro potřebné. 

 

Čím je oblast jedinečná a co je to Cordillera del Bálsamo?

Přírodní rezervace Cordillera del Bálsamo je pohoří rozkládající se v ústřední části pobřežní Z provincie Manabí v Ekvádoru. Na jihu je ohraničena mokřady, estuáriem řeky Portoviejo a městečky San Jacinto a San Clemente a na severu řekou Chone a městem Bahía de Caráquez. Rezervace se rozkládá na cca 20 000 ha, z nichž většinu pokrývají matoraly (křoviny) a rozsáhlé suchomilné lesy, považovány za nejlépe dochované v zemi. Pro oblast jsou typické klimatické charakteristiky ovlivněné vzdušnými proudy Humboldt a El Niño. Četná místní flora a fauna je endemického charakteru. Jejím nejtypičtějším ekosystémem je suchý tropický les.

                                                                       Mapa přírodní rezervace Cordilllera del Bálsamo,                                                                             
                                                                          její poloha v provincii Manabí a v Ekvádoru                                                                                          

                                                                   Cordillera_mapa_las reservas_general_1                                                                                       

Suché tropické lesy však bohužel patří k přehlíženým a zároveň velmi ohroženým ekosystémům. Tropické opadavé lesy Ekvádoru byly v minulosti drasticky redukovány, jelikož se rozkládají na relativně úživných půdách a obsahují velké množství druhů s kvalitními vlastnostmi dřeva. Mnohé socioekonomické jevy v Ekvádoru zapříčinily, že během pouhých 50 let 20. stol. byla plocha těchto lesů zredukována jen na 5 % dnešní rozlohy. Jsou však domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů a mnohdy představují poslední útočiště divoké přírody v regionu.

Fotky (Jan Korba):

1. linie: suchý tropický les, náhled *** Vlnovec, včetně detailu kmene s trny

2. linie: Platalea ajaja *** Megaptera novaeangliae ***  Vřešťan pláštíkovitý

3. linie:  Myrmecophaga tridactyla *** Vlnovec, Ceiba trischistandra, období dešťů x období sucha

4. linie: Erythrina velutina *** Palo santo *** Puma yagouaroundi

Biokoridor Cordillera del Bálsamo se táhne z ekoměsta Bahía de Caráquez až k řece Portoviejo a zahrnuje 10 soukromých rezervací:
La Mesita Punta Colorada, Cerro Seco, Punta Gorda, Bosque Verde, La Mesita, La Flaca, Chirije, Capuchino, Planet Drum a Peñón del Sol. Všechny se nacházejí na pobřeží Tichého oceánu.  Jejich aktivity se společně vymezují následovně: ochrana přírody, permakultura, environmentální vzdělávání a volnočasové aktivity (ekoturismus).

Spádovým působištěm a centrem dění spolku Global Volunteer Office je rezervace MESITA PUNTA COLORADA („Mesita“). Do ní jsou směrovány většinové aktivity spojené s obnovou suchého tropického lesa, některé činnosti však dobrovolníci vykonávají také v jiných, výše uvedených a níže vyobrazených spřátelených přírodních rezervacích.

 FOLLETO BALSAMO GRANDE SECCION 1_sin texto - copia

FOLLETO BALSAMO GRANDE SECCION 1_sin texto

FOLLETO BALSAMO GRANDE SECCION 2 - copia

FOLLETO BALSAMO GRANDE SECCION 2_sin texto

 

Naše vize

Naším cílem je přispět k zachování bohatých přírodních a kulturních zdrojů: pohoří tropického suchého lesa Cordillera del Bálsamo sestávající ze soukromých rezervací, z nich každá je součástí jedinečného biomu primárního a sekundárního lesa s vysokou úrovní endemismu a klimatických charakteristik ovlivněných vzdušnými proudy Humboldtem a El Niňo.

Pobřeží Manabí v Ekvádoru je region plný tradic a hrdosti. Lidé, kteří zde žijí, jsou právem velmi hrdí na svou kulturu a my máme radost z toho, že s Vámi můžeme tento ráj sdílet. Můžete tu objevit tajemství starověkých civilizací, jejichž artefakty můžete nalézt nejen na plážích, ale i v místních muzeích. Můžete ochutnat lahodné kulinářské „srdce“ Ekvádoru a ponořit se do úchvatného ekosystému, který nenajdete nikde jinde na světě.

 

Členové spolku Global Volunteer Office

GVO sestává ze tří Čechů a jednoho Ekvádorce. Spojil nás dlouhodobý zájem o udržitelný turismus 3. tisíciletí, tedy dobrovolnictví, a také fakt, že někteří z nás osobně prožili zemětřesení 16. 4. 2016 v Ekvádoru.

                                               DSCN7954

Na fotce zleva  improvizátor, divadelní herec a režisér Jaroslav Dušek. Dále Alena Melicharová, Markéta Pišková, José Ganchozo. V podřepu Jan Korba.  Zachyceno při představení projektu Global Volunteer Office. Záznam besedy v pořadu DUŠE K (12. 5. 2018) zde: 

                                     

 

José Eduardo Ganchozo Panta „Cheo“, (Ekvádorec), bioregionální aktivista a spolumajitel společnosti Ekvádor na dlani.
Jeden z prvních aktivistů, který se zasloužil o změny v ekvádorské legislativě na ochranu lesů na soukromých pozemcích. Od roku 2009 působil v iniciativě Bosques privados (soukromé lesy). V letech 2015−2017 prezidentem asociace Cerro Seco, která spravuje biokoridor Cordillera del Bálsamo. Byl jedním z aktivistů, díky nimž biokoridor vznikl. Aktuálně působí jako strážce biokoridoru. Aktivně se také podílel na prohlášení jeho rodného města Bahía de Caráquez ekoměstem v r. 1999. Autor různých projektů na recyklaci a opětovné použití materiálů včetně samotné iniciativy GVO. Vystudovaný biolog.

 

Markéta Pišková, zakladatelka společnosti Ekvádor na dlani.
Spolu se svým mužem Cheem dováží do Čech výrobky rovnou z dílen a farem ekvádorských řemeslníků a pěstitelů. Fascinuje ji umnost a rukodělné zpracování těchto výrobků včetně toho, že tato řemesla jsou v Ekvádoru stále živá. Do Ekvádoru odjela v r. 2009 jako dobrovolnice. Sázela stromy a pracovala s místní komunitou ve městě Bahía de Caráquez. Své zkušenosti a poznatky sdílí na besedách, školách, festivalech a trzích po celé ČR.
„Díky cestě do Ekvádoru se mi přehodil hodnotový systém. Pochopila jsem, co to znamená: Dej a bude Ti dáno.“

 

Jan Korba, absolvent oboru lesního inženýrství.
Jeho původní vášní byli pavouci (vyšly mu nějaké články v časopisu Živa), díky nimž získal vhled do problematiky české ochrany přírody (je spoluzakladatelem spolku na péči o chráněná území na Moravě). Pak začal nějak moc filozofovat a vydal se na dráhu lesníka a ochranáře (pavouci jsou však dodnes jeho vášní, především ve fotografii). Po první návštěvě Peru a delším působení (studiu a dobrovolničení) v Ekvádoru se zamiloval do Latinské Ameriky (a především do Ekvádoru!). Dnes tam pracuje jako průvodce pro několik českých CK. Dokončil inženýrské studium a hlouběji studuje téma ochrany lesů na soukromých pozemcích v Ekvádoru. 
Honza je autorem většiny fotografií s motivem suchého tropického lesa na našich stránkách.

 

Alena Melicharová, lektorka.
Po vystudování a praxi v sociálně-právní oblasti se zaměřila na alternativní mimoškolní vzdělávání v každém věku a studium kulturních rozdílů. V rámci vlastního agrikulturního projektu a dalších aktivit sledovala dopad pomoci chudým rodinám v místě jejich bydliště ve Venezuele (2013−2016) z hlediska rozvoje osobních a rodinných vztahů tamních obyvatel. V Ekvádoru žila několik měsíců. Aktuálně koučuje a vyučuje cizí jazyky a sleduje dopad pobytu studentů v zemích „třetího světa“ na osobnostní rozvoj.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení